Év Végi Tükör interjú - a Magyar Országgyűlés alelnökét kérdeztük:
A 2024-es év új kihívásokkal és változásokkal érkezett, különös tekintettel a gazdasági instabilitásra és a folyamatos geopolitikai feszültségekre. Hogyan érintette ez a magyar gazdaságot, milyen kormányzati intézkedéseket tettek, amivel segítették az új környezethez való alkalmazkodást? Milyen eredményeket emelne ki az idei évből?
- Már a 2023-ban is látszott, hogy a 2024-es év kihívásokkal teli lesz. Ezért is került egy úgynevezett „védelmi költségvetés” elfogadásra, melynek legfontosabb célja, miként a neve is mutatja, hogy fizikai és gazdasági értelemben is védelmet jelentsen Magyarország számára. Mindez, olyan költségvetési kiadásokat is indokolttá tett, melyekre az orosz-ukrán háború kitörését megelőző években nem volt példa. Külön ki kell emeljem a rezsivédelmi és a honvédelmi alap szerepét, melyek meggyőződésem szerint fontos szerepet töltöttek be. Utóbbival már sikeresen meghaladtuk a NATO által elvárt 2%-os GDP arányos ráfordítást.
Mindezzel párhuzamosan Hazánk legfontosabb európai kereskedelmi partnerének, Németországnak a gazdasági gyengélkedése is komoly kihívást jelentett az idei évben. Ilyen gazdasági környezetben főként a védekezésre futotta, ugyanakkor fontos eredménynek tartom, hogy az infláció az előre tervezetthez képest várhatóan legalább 1%-kal alacsonyabb lesz idén, ami komoly reményt ad arra, hogy a 2025-ös évben az ideit meghaladó mértékben bővülhessen a lakossági fogyasztás.
A gyorsan változó gazdasági környezet újfajta rugalmasságot és innovációt követel meg mindenkitől. Ön szerint milyen stratégiák bizonyultak hatékonynak az alkalmazkodásban? A Kormány jövőbeni terveiben milyen szerepe lesz az innovációnak és a kutatás-fejlesztésnek? A gazdaságstratégia milyen rövid távú célokat tűzött ki a magyar gazdaság további erősödésének és fejlesztésének érdekében?
- Ha már az előzőekben a 2024-es költségvetésre utaltam vissza, most pedig éppen a 2025-ös büdzsé vitája zajlik, akkor jelezném, hogy a kormány jövőre határozottan emelkedő gazdasági pályával számol, melyet az elemző intézetek is tarthatónak ítélnek. Van remény arra, hogy a közel-keleti konfliktus még idén lezárul, miközben Donald Trump megválasztásával reális közelségbe került az orosz-ukrán háború megfékezése is. Természetesen a kormánynak a nemzetközi folyamatok mellett a saját munkáját is el kell végeznie, az erre vonatkozó tervek pedig javarészt kiolvashatók a 2025. évi költségvetés számai közül.
Most már jól látható, hogy a 2010-es évek végétől egy új korszak vette kezdetét a világgazdaságban, melyet egyszerre két dolog jellemez: a korábbi globalizációs folyamatok megtörtek, részben visszájára fordultak és ezzel párhuzamosan megkezdődött a blokkosodás, illetőleg a mesterséges intelligencia térnyerése okán rövid időn belül jelentősen növekedtek a gazdasági különbségek az azt kifejlesztő és elsőként alkalmazó valamint a csupán a folyamatokat követő országok között.
Ebből kifolyólag a kormány célja egyfelől, hogy Magyarország kimaradjon a blokkosodásból és továbbra is profitálhasson nyugati és keleti kapcsolataiból egyaránt, másrészt a hazai digitális átállás fokozása, különösen a KKV szektor esetében. Éppen ezért már idén ősztől új államtitkárság foglalkozik a hazai KKV-k fejlesztésével, valamint igencsak jelentős költségvetési források állnak majd számukra rendelkezésre jövőre.
A cél tehát egyértelmű, fokozni kell az innovatív hazai vállalkozások támogatását, mert csak így lehetünk sikeresek és őrizhetjük meg Magyarország versenyképességét ebben a rendkívül gyorsan változó világban.
Milyen tanácsot adna olvasóinknak, akik a kiválóság és a folyamatos fejlődés útján szeretnének előre haladni? Pozitív példaként kérem osszon meg egy inspiráló gondolatot vagy történetet!
- Az imént említettem, hogy a mesterséges intelligencia térnyerése okán rövid időn belül jelentősen növekedtek a gazdasági különbségek a világban. Az erősebbek még erősebbek lettek, a gyengék versenyhátránya pedig szinte behozhatatlannak látszik. Ebben a versenyfutásban az Európai Unió tagállamai külön-külön és a közösség egésze is egyre inkább lemarad az Egyesült Államoktól és Kínától. Látszólag ebből az következik, hogy egy Magyarországhoz hasonló kis országnak esélye sem lehet felvenni a versenyt a nagy nemzetekkel. Az olimpiák története és az idei párizsi nyári játékok magyar érmeseinek és pontszerzőinek sikere azonban azt jelzi, hogy ha képesek vagyunk komparatív előnyeink felismerésére és azokat célzott támogatással továbbfejlesztjük, akkor a nagy és gazdag nemzetek versengésében is helyt tudunk állni.
Az év vége közeledtével mindannyian egyensúlyt keresünk az üzleti célok és a személyes feltöltődés között. Mi az, amit 2024 tanított Önnek személyes és szakmai téren?
- Az év vége szimbolikus esemény, mely az ünnepeknek köszönhetően kiszakít minket a hétköznapok forgatagából. Igaza van Márai Sándornak, aki szerint az ünnep az élet rangja, felsőbb értelme. Karácsonyhoz közeledve különös súlya van e gondolatnak még akkor is, ha egyre inkább kommercializálódik, jóformán egy vásárlási lázzá válik egyik legfontosabb ünnepünk. A szent este azonban továbbra is alkalmat ad arra, hogy lecsendesedjünk, magunkba fordulva elgondolkozzunk az ünnep igazi értelmén, és hogy töltekezzünk családunk szeretetéből.
Az év vége ugyanakkor arra is alkalmas, hogy átértékeljük a mögöttünk hagyott eseményeket és levonjuk a szükséges következtetéseket a jövő felé haladtunkban. Meglátásom szerint a 2024-es év egyik, ha nem a legfontosabb tanulsága a bizalom pénzben nem kifejezhető, de gazdaságilag és politikailag igencsak jól mérhető hatása.
Politikai értelemben elég, ha a világban jelenleg is zajló fegyveres konfliktusok lezárásához szükséges kölcsönös bizalom hiányát említem. Üzleti értelemben pedig a fogyasztói bizalmi index és a kiskereskedelem közötti kapcsolatra utalok.
Tehát ha hiányzik a bizalom, akkor sem a politikában, sem az üzletben nem lehet előre lépni. Ezért is tartom kiemelten fontosnak az Érték és Minőség Nagydíj pályázat küldetését, valamint azt az üzleti szemléletet, amit a díjazott vállalkozások képviselnek.
E gondolatokkal kívánok áldott karácsonyi ünnepeket és a kölcsönös bizalomra épülő, üzleti sikereket hozó újesztendőt!