Kezdhetném a beszédemet egy mindent kizáró optimista fennhanggal, de bizonyára ezt sokan kétkedve fogadnák, hiszen minden vállalkozás, aki ma itt képviselteti magát, kivétel nélkül a saját bőrén tapasztalta meg az elmúlt év valamennyi nehézségét, bizonytalanságát. Nem véletlenül használtam ezt szót, hiszen a bizonytalanság sajnálatunkra továbbra is erősen érezhető a hazai vállalkozások üzleti hangulatában. A vállalkozások többsége „farkasszemet” nézett az egyik legnagyobb kockázattal, a vásárlóerő csökkenésével és a kereslet visszaesésével. A nagymúltú díjra jellemző őszinteség jegyében nem is szólhatnék másképp, hiszen mindannyian tudjuk, hogy sem a csekély mértékű növekedés, sem az egyensúly egyelőre nem ad okot túlzott optimizmusra. Mindezek ellenére és ezzel együtt nagyon büszke vagyok mindenkire, aki az Érték és Minőség Nagydíj Pályázatát választotta, hogy bebizonyítsa és megmutassa, hogy a sok nehézség ellenére is képes volt talpon maradni, felülkerekedni és egy kiváló, magas minőségű produktumot felmutatni.
Köszönetemet szeretném Önöknek kifejezni azért, hogy őszintén hisznek saját magukban, a jelenükben és a jövőjükben, hiszen ennek eredménye az, hogy az Érték és Minőség Nagydíjat jelképező trófeák és Különdíjak 2024-ben is méltó helyükre, a KIVÁLÓK tulajdonába kerülhetnek. EZ AZ ÖNÖK ÉRDEME!
„Jól tudod Te édes Népem, hogy csak értelem és szorgalom árán tarthatod meg hazádat: hogy számbeli csekély voltodat csak eszed pallérozásával pótolhatod meg.” – olvashatták a meghívón Herman Ottó gondolatait, pályázatunk idei mottóját. Az utolsónak kikiáltott magyar polihisztorunk azzal érdemelte ki a címet, hogy sokirányú munkásságával valóban maradandó értékeket hagyott az utókorra. Úgy tartják, az ezerarcú tehetség sokszínű tevékenysége kapcsán a közös nevezőt – minden részletre kiterjedő figyelmén túl – szenvedélyessége jelentette.
És ez azért fontos, mert Önök sem ülnének itt ma, ha nem hinnének szenvedélyesen abban, amit csinálnak. Bíztató, hogy a labilis gazdasági helyzetben is vannak még biztos pontok. Alkotásaik, ötleteik, termékeik és szolgáltatásaik jelen nehéz időkben is célba értek, megkérdőjelezhetetlenül értéket és állandó magas minőséget képviselnek! Bízom benne, hogy ebben segítő kezet tudott nyújtani pályázatunk, amely az Önök vállalkozásának egyik, nem csak arculati, hanem tartalmi eleme is, és ez bennünket is büszkeséggel tölt el.
Az Érték és Minőség Nagydíj Pályázat márciusi meghirdetésekor a vállalkozások nagy része tisztában volt azzal, hogy ha hosszú távra akar tervezni, akkor nincs más lehetősége, csak az, hogy teret adjon a folyamatos helyzetelemzésekre épülő fejlesztéseknek, innovációnak, ötleteknek. Ahogy említettem már, a sok meglévő bizonytalansági tényező óvatosságra intette a vállalkozásokat és ez - még ha nem is nagy mértékben – de érezhető a nyertes pályázatok számát illetően az előző évhez viszonyítva. A szigorú ötfordulós értékelés eredményeként most 32 pályázó 38 munkája érdemelte ki az Érték és Minőség Nagydíj Tanúsító Védjegy használatát.
A pályázatokat értékelő szakmai zsűri felelőssége igen nagy volt, hiszen jól alátámasztott javaslatokat kellett letennie a Kiírók Tanácsa felé. Azok a termékek és szolgáltatások, amelyek a végső megmérettetésen is győzedelmeskedni tudtak, valóban a legkiemelkedőbb szakmai színvonalat képviselik, nemzetközi mércével mérve is. Bemutatták magas szellemi értéket képviselő termékeiket és szolgáltatásaikat. Fontos szempontként jelentkezett a fogyasztók, felhasználók mind magasabb szintű kiszolgálása.
Hogyan is néz ki mindez a számok tükrében?
Örömteli hír számunkra Kiíróknak, hogy jelentős volt az újonnan díjazott pályázók száma, valamint az, hogy idén is köszönthettünk határon túli pályázót. A gazdaság és kultúra területéről mintegy 12 főcsoportban, több, mint 30, különböző területen tevékenykedő vállalkozás mutatta meg alkotó erejét, kreativitását.
Földrajzi megoszlás tekintetében nem történt nagy elmozdulás; a díjazott pályázatok az ország 12 vármegyéjéből, egy pályázat pedig határainkon túlról, Erdélyből érkezett. A 14 db Budapestin kívül 18 pályázatot Kelet-Magyarországról, 5-öt pedig az ország nyugati feléből küldtek.
Hadd említsek meg egy kecsegtető adatot: 64%. Igen jól hallották. Ilyen magas arányt képviselnek azok, akik már rendelkeznek ÉMIN, vagy valamilyen más minősítéssel, díjazással, védjeggyel. Úgy vélem ők azok, akiknek kiválóságukat, cégüket, innovatív munkájukat már nem csupán minősíti, hanem meg is erősíti a megszerzett elismerés.
Kevésbé mondható jó aránynak, hogy a díjazottaknak kevesebb, mint a fele, mintegy 43,75%-a rendelkezik egy, vagy több védjegyoltalommal, szabadalommal, ami azt mutatja, hogy a vállalkozások szellemitulajdon-védelmi tudatossága kielégítő ugyan, de még van hova fejlődnünk ezen a téren.
Az idei díjazottak többségében közép- és nagyvállalkozások, de a mikró- és kisvállalkozások is bizonyították kiválóságukat, sőt, példaértékű, hogy egy magánszemély is található kitüntetettjeink között.
A legkiemelkedőbb pályázatok közül 7-en, munkájuk külön elismeréseként értékes különdíjakban is részesülnek. Kiemelkedő kommunikációs munkájuk elismeréseként pedig 3 médiával foglalkozó cég nívódíjat vehet át.
A pályázati csoportok népszerűsége a következőképpen alakult
A sok-sok nehézség ellenére a legnépesebb díjazotti csoport most is a mezőgazdasághoz kötődő termékek köréből került ki. 53%-kal továbbra is ez a legnépesebb díjazotti csoport.
Ezt követte a kozmetikai termékek csoportja. Itt lehet talán a legjobban nyomon követni az innováció jelenlétét és térhódítását. Ezek a termékek a lehetőségek legszélesebb tárházát mutatták meg.
Harmadikként két csoportot kell kiemelni, az egyik a gépipari jellegű pályázatok, melyek újító, ötletes elgondolásokban bővelkedtek, és mindezek kiemelkedő precizitással valósulnak meg. A másik az informatikai csoport, ahol már fellelhető a technika és az emberi elme kiváló összekapcsolódása, kihasználva a robotika és a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket.
A további főcsoportokból is rendkívül színvonalas díjazottakat köszönthetünk.
Összeségében elmondható, hogy a díjazott pályaművek alkotói igyekeztek a legszélesebb körű, részletes bemutatkozásra. A pályázati felhívás szerint, gondosan megszerkesztett, a legtöbb esetben nívósan kivitelezett munkákat nyújtottak be. Az ember és emberközpontú szociális gondolkodás jellemzi a pályázatokat, melyekben kiemelkedő tudást halmoztak fel, számos újdonságelemet bemutatva. A kitüntetett pályázók és pályázatok megérdemelten gyarapítják a győztesek táborát és öregbítik az Érték és Minőség Nagydíj Tanúsító Védjegy jó hírét.
Sok esetben nem a folyamatok, nem a jól bevált gyakorlatok, hanem a változásokhoz való rugalmas alkalmazkodó képesség határozza meg cégünk működésének normáit. Viszont az elmúlt évek gazdasági és társadalmi viharjai bizonyították, hogy ennél többre van szükség egy sikeres vállalkozáshoz. Amikor egy cég minőségi termékeket vagy szolgáltatásokat nyújt, saját maga minősítésén felül fontosnak tartja partnerei legmagasabb színvonalon történő kiszolgálását is. Így tettek Önök is. Kiváló munkájukkal bizalmat építettek, megteremtve ezzel egy hosszú távú siker erős alapját. Mi, az Érték és Minőség Nagydíj Pályázat Kiírói sem gondoljuk ezt másképp: őszintén hiszünk Önökben, saját magunkban és a hosszútávú közös sikerekben.
Ezúton is gratulálunk valamennyi nyertesnek!
Kívánunk jövőbeli terveikhez, munkájukhoz sok sikert és kitartást!