ügyvezető, NASTE Bau Kft.:

„Nyitottak vagyunk az újra. A tanulási vágyunk olthatatlan. Persze elfáradunk mi is, de mindig a közösségeink erőforrásaiból töltünk újra.”

 

Az elmúlt évek nehézségei után az idei év sem a kiegyensúlyozott világgazdaságról szólt. Túl egy világjárványon, a szomszédunkban dúló háború mellé a 2023 újabb és újabb kihívásokat hozott. Ebben a környezetben miként sikerült helyt állni? Mit hozott a 2023-as esztendő?

Ahhoz kell hozzászoknunk, hogy állandóan változó környezetben kell a vállalatainkat építeni. Az idei évben az energia sokk áthúzódott a tavalyi évről. Ez kisimulni látszik. Az esetünkben úgy, hogy sok elemből álló kombinációt állítottunk össze az energia szükségleteink kiszolgálására. Emellett vannak válság forgatókönyveink is a váratlan helyzetekre. 2023-ban az infláció okozta kereslet visszaeséssel, megrendelések lassulásával kellett számolni. Ilyen gazdasági környezetben az óvatos vállalkozás politikával és ütemezett fejlesztésekkel sikerül úrrá lenni a gazdaság hullámzásán.

 

Azt szokták mondani, hogy világunk felgyorsult, pillanatok alatt változhat meg az eddig megszokott és bejáratott üzleti és gazdasági környezet, háborúk robbannak ki, katasztrófák pusztítanak, járványok fenyegetnek. Milyen stratégia bizonyulhat sikeresnek, milyen utat ajánlanának a hazai gazdasásági szereplőknek?

Nekünk az óvatos, de nem óvatoskodó, lépésről lépésre építkezés és vállalkozási politika vált be. Nyitottak vagyunk az újra. A tanulási vágyunk olthatatlan. Persze elfáradunk mi is, de mindig a közösségeink erőforrásaiból töltünk újra.

 

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Önök jól éltek a kínálkozó lehetőségekkel, és évről-évre sikerült megőrizni eddig elért eredményeiket.  Megosztanának erről egy-két gondolatot, akár okulásul mindegyikünknek?

Vállalkozunk. Ez magában rejti a bukás lehetőségét is. De minden bukásunk után ismét felálltunk és mindig kivétel nélkül tanultunk belőle. Ez pedig megerősít minket. A tapasztalatnál nagyobb erő nincs hosszú távon.

 

Foglalja össze, hogy milyen kormányzati intézkedések enyhítettek a nehézségeken?

A Széchenyi Kártya Program nekünk sokat segít. Ajánlom a vállalkozások számára.

 

Az Érték és Minőség Nagydíj Pályázati Rendszerben minden évben már működő gazdasági társaságok, vállalkozók, művészek, civil szervezetek mutatkoznak be újdonságaikkal. Ők a kiválók közül is a legkiválóbbakká szeretnének válni. Mit tapasztal, melyek azok az ismérvek, amelyek mentén ezek a pályázók sikeresek lehettek, és hogyan lehet fenntartható az a többlet-érték, amelyet annyi munkával elértek és elismertek? Ön miért tartja fontosnak az Érték és Minőség Nagydíj Tanúsító Védjegyet, mint a kiváló minőség emblémáját?

Fontos a számunkra, hogy Magyar, hazai. Kivétel nélkül mindenki, akit megismertem ebben a körben, rendkívül nyitott és fejlődni akar. Ránk is ez jellemző.

 

Az ünnepek közeledtével az emberek egyre inkább próbálják a gazdasági tevékenységüket háttérbe szorítani,  pár napig a csendes és meghitt együttlétre készül mindenki. Milyen év végét tervez és  miként  hangolódik az ünnepekre a gazdasági vezető  és miként készül karácsonyra  a civil ember?

Az üzleti életben nincs megállás. Ebben élünk, tehát erre készülünk az idei Adventben is. De lesz idő arra, hogy együtt főzzek halászlevet Ákossal, a fiúnkkal. Az ünnepek pedig családi körben fognak telni. Ez lesz a lassulás. Ez feltölt.

 

Ha egy frappáns gondolattal szeretnénk inspirálni az olvasókat, vagy akár a jövő pályázóit, mi lenne az, ami az Ön számára a legfontosabb és amit szívesen megosztana az érdeklődőkkel?

Csak csináld! Higgy benne! Tanulj, mindig!